WARTO WIEDZIEC - IMPULS

601 955 808 lub 607 216 109
gabinet@impulsterapia.pl
Witamy na stronie Impuls
Przejdź do treści

Menu główne:



WARTO WIEDZIEĆ


Co to jest integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna (SI) jest to proces, podczas którego układ nerwowy człowieka odbiera informacje ze wszystkich zmysłów, następnie  organizuje je i interpretuje po to, by wykorzystać je w celowym działaniu. Rozwój integracji sensorycznej rozpoczyna się już w życiu płodowym dziecka, a wieku przedszkolnym przebiega szczególnie intensywnie.

Rodzicu, wypełnij kwestionariusz sensomotoryczny i sprawdź czy u Twojego dziecka występuje ryzyko zaburzeń integracji sensorycznej.
http://www.pstis.pl/pl/html/index.php?v1=none&str=podstrona_kwestionariusz

Jeśli w jednej lub więcej skal będzie wynik świadczący o dysfunkcji … skontaktuj się z nami!!!
Im szybciej zdiagnozujemy zaburzenia i zostaną podjęte odpowiednie kroki terapeutyczne tym szybciej ułatwimy funkcjonowanie Twojego dziecka w przedszkolu, szkole i domu.
Co to jest psychomotoryka

Pojęcie psychomotoryki składa się z dwóch członów: „psycho-„ oraz „-motoryka”. Opisuje zatem związek między istotą postrzegania, ruchu, działania, a związanymi z tym przeżyciami. Biorąc pod uwagę relację wzajemnego uwarunkowania układu ruch ←→ psyche, ruch ma istotny wpływ na naszą psychikę, z kolei nasz stan psychiczno-emocjonalny oddziałuje na sposób wykonywania przez nas czynności ruchowych. Koncepcja psychomotoryczna jest zatem metodą ukierunkowaną na ruch przez co wywiera pozytywny wpływ na całościowy rozwój dziecka.

Postrzegania trzeba się nauczyć…
Obserwując niemowlę w łóżeczku, widzimy, jak niezdolne jest jeszcze ono do adekwatnego reagowania na bodźce zewnętrze. A przecież niemowlę widzi, słyszy i czuje. Mimo to nie potrafi (na tym poziomie rozwoju ontogenetycznego) przetworzyć dostrzeżone, usłyszane i odczute  bodźce w równym stopniu co osoba dorosła. Dlaczego tak jest? Ponieważ korzystania z informacji odebranych przez zmysły musi się dopiero nauczyć.
Poprzez liczne próby wykonywania czynności ruchowych podczas gier i zabaw dziecko odczytuje i interpretuje swoje wrażenia zmysłowe w celu uzyskania możliwie kompletnego obrazu rzeczywistości. My, dorośli, również doświadczamy tego procesu, na przykład ucząc się prowadzenia samochodu, jazdy na nartach czy innych, nowych czynności ruchowych.
W czasie jazdy autem nasze oczy widzą wszystko, musimy jednak nauczyć się oceniania odległości dzielącej nas od innego samochodu czy czasu, który zajmie nam dojechanie do niego, uwzględniając szybkość obu aut. Ostrożnie wymierzamy miejsce potrzebne do zawrócenia, wyczuwamy szerokość i długość samochodu podczas parkowania. Podobnie dzieci muszą nauczyć się interpretować pochodzące z narządów zmysłów doznania, aby później móc je właściwie wykorzystać. Dlatego też potrzebujemy zróżnicowanego, dostosowanego do wieku wachlarza zajęć ruchowych.

J.Majewska, A.Majewski Zarys Psycho-Motoryki




HOME    OFERTA   TERAPEUCI    CENNIK    KONTAKT
IMPULS Centrum Rozwoju Dziecka

Zapisy na diagnozę, terapię i konsultacje

   Zabrze, ul. Wyciska 5
(w budynku Centrum Edukacji i Rehabilitacji)

   601 955 808 lub 607 216 109

    gabinet@impulsterapia.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego